Niezależnie od tego, czy planujesz wynajem, czy zakup lub budowę magazynu, musisz poważnie przemyśleć kwestie jego wyposażenia. Co powinno znaleźć się w każdym obiekcie do składania towarów? O czym należy pamiętać kompletując wyposażenie powierzchni magazynowych?
- Od czego zależy wyposażenie magazynów?
- Co jest potrzebne w każdym magazynie?
- Specjalistyczne wyposażenie magazynu
Od czego zależy wyposażenie magazynów?
Na początku należy określić, jakie jest przeznaczenie magazynów oraz jakie warunki muszą zostać w nim spełnione – czy mają być dostosowane do przechowywania dokumentów, archiwów, czy muszą posiadać chłodnie itp. Zawsze trzeba pamiętać, że wyposażenie jest uzależnione od funkcji, jakie spełnia miejsca składowania.
Następnie należy wziąć pod uwagę wielkość obiektu oraz rozplanować procesy logistyczne, jakie będą w nim zachodzić. Jednym z najistotniejszych czynników jest typ produktów, które będą przechowywane – mając cały czas ten aspekt na uwadze powinno wybierać się odpowiednio przystosowane regały, skrzynie czy zbiorniki.
Niemniej istotnymi aspektami jest rodzaj opakowania towaru, sposób jego składowania oraz przemieszczania, a także rodzaje zabezpieczeń chroniące przed uszkodzeniem materiałów.
Co jest potrzebne w każdym magazynie?
Bez względu na to, co w magazynie będzie przechowywane, podstawowe wyposażenie powinno składać się z urządzeń transportowych, mebli i akcesoriów do składowania oraz urządzeń pomocniczych.
Do maszyn i urządzeń transportowych zalicza się przede wszystkim dźwignice (podnoszą i przenoszą towar), przenośniki (służą do przeładunku różnego rodzaju materiałów) oraz wózki jezdniowe. Przy pomocy wózków możliwy jest zarówno transport poziomy, jak i pionowy, dlatego często są wykorzystywane w magazynach średniego i wysokiego składowania.
Magazyny wyposażane są w funkcjonalne regały i inne akcesoria, które ułatwiają rozmieszczenie oraz składowanie towarów. W magazynach otwartych najczęściej stosuje się stojaki, podstawki, klamry i legary. Stojaki składają się z metalowego słupa oraz ramion, w których mogą być przechowywane deski, stelaże etc. Podstawki czy legary są wykorzystywane wtedy, gdy ładunek nie może stykać się z podłożem.
Różnego rodzaju regały dominują w magazynach zamkniętych, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Mogą być nieruchome lub przesuwne, przelotowe i okrężne. Dzieli się je również ze względu na wysokość na niskie (do 7m wysokości) i wysokie (ponad 7 m wysokości). Najbardziej popularnym typem są regały paletowe, które mogą być rzędowe, wjezdne, przejezdne i przepływowe. W nowoczesnych magazynach stosuje się też automatyczne systemy składowania.
Do urządzeń pomocniczych zalicza się sprzęt kontrolno-pomiarowy, przeciwpożarowy czy wszystkie urządzenia służące do utrzymania czystości. W przypadku przechowywania niektórych towarów niezwykle istotne jest posiadanie przyrządów do kontroli temperatury i wilgotności powietrza.
Specjalistyczne wyposażenie magazynu
W zależności od przeznaczenia magazynu, konieczny może być zakup chłodni dla szybko psujących się produktów spożywczych, silosów na produkty sypkie czy zbiorników do przechowywania paliwa. Do ładunków płynnych oraz sypkich wykorzystuje się również przystosowane do transportowania beczki.
Przed rozpoczęciem kompletowania wyposażenia magazynu każdy jego właściciel powinien zastanowić się nad swoimi potrzebami i do tego dopasować rodzaj urządzeń, regałów czy pojemników do przechowywania. Dzięki temu łatwiej będzie zoptymalizować procesy transportu czy przeładunku.
tematyka: budowa magazynu, magazyn otwarty, magazynów, powierzchnie magazynowe, wyposażenie magazynu