12-03-2018
dodano przez Adam Jóźwik
kategorie: [ Magazyny ]

Potrzebujesz magazynu, ale nie wiesz co się bardziej opłaca – wynajmowanie, wybudowanie czy zakup gotowego obiektu? Zapoznaj się z zaletami oraz wadami każdego z tych rozwiązań i zadecyduj, co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Wybór magazynu – o czym pamiętać?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad swoim wyborem, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Do czego potrzebujesz magazynu? Jak długo przewidujesz składować w nim towar? Jak duży obiekt jest Ci potrzebny? Myślisz o jednym magazynie czy o całej sieci w Polsce, które będą miejscem przechowywania dla Twoich lokalnym biznesów? I co najważniejsze – jaki jest Twój budżet?

Jeśli poważnie przemyślisz kwestię swoich oczekiwań oraz możliwości, łatwiej będzie Ci dopasować jedno z tych rozwiązań do potrzeb.

Wynajmowanie powierzchni magazynowych – czy to się opłaca?

Na wynajem powierzchni magazynowych najczęściej decydują się firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz klienci indywidualni (którzy muszą np. składować swój dobytek na czas przedłużającej się przeprowadzki). To rozwiązanie jest zdecydowanie najszybsze, ponieważ po wybraniu obiektu spełniającego Twoje wymagania, praktycznie od razu po podpisaniu umowy możesz zacząć go użytkować.

To również rozwiązanie krótkoterminowe – magazyny wynajmowane są na kilka miesięcy/lat, dzięki czemu przedsiębiorca ma pewność, że jak drastycznie zmieni się jego sytuacja finansowa, nie będzie musiał utrzymywać niepotrzebnego budynku czy spłacać kredytu, który został zaciągnięty na jego budowę. Dodatkową korzyścią jest brak konieczności zarządzania obiektem oraz dokonywania w nim niezbędnych napraw – wszystkim zajmuje się najemca.

Jeśli jednak planujesz długoterminowy rozwój firmy albo potrzebujesz kilku magazynów do wyłącznej dyspozycji, w dłuższej perspektywie wynajem może okazać się zbyt kosztowny – wtedy bardziej opłaci się budowa lub zakup gotowego obiektu. Wadą wynajmowanych powierzchni magazynowych jest również to, że liczba ofert jest ograniczona, a budynki w najbliższej okolicy mogą nie spełniać Twoich oczekiwań. Wtedy musisz zastanowić się nad kolejnymi rozwiązaniami.

Widok na halę magazynową

Budowa magazynu – wady i zalety

Jeśli tylko myślisz perspektywicznie i masz dobry plan rozwoju firmy, budowa magazynu może być dla Ciebie korzystna. Choć na początku będziesz potrzebować dużego kapitału, to potem zaoszczędzisz na kosztach najmu i po kilku/kilkunastu latach inwestycja się zwróci. Co jeszcze? Magazyn możesz wybudować w korzystnej lokalizacji (wszędzie tam, gdzie znajdziesz odpowiedni grunt) oraz łatwo dostosować go do Twoich potrzeb.

A jakie są wady tego rozwiązania? Przede wszystkim: pieniądze i czas. Podczas wynajmu koszty rozłożone są w czasie, tutaj musisz na samym początku dysponować dużym budżetem. Budowa też trwa kilka miesięcy, podczas których trzeba wszystkiego dopilnować. A gdy obiekt jest gotowy, na Tobie ciąży obowiązek dbania o jego stan techniczny i przydatność do użytku.

Zakup gotowego magazynu – kiedy warto?

Trzecim sposobem jest zakup gotowego magazynu. Dzięki temu uzyskujesz od razu, lub prawie od razu, powierzchnie magazynową. Czemu prawie? Ponieważ może okazać się, że w wybranej przez Ciebie lokalizacji nie ma budynku spełniającego Twoje standardy i wtedy konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu. Tak jak w przypadku wynajmu, ograniczeniem jest tu ilość dostępnych ofert.

Kiedy warto się na to zdecydować? W sytuacji, w której potrzebujesz budynku „na już”, a wynajem w ogóle Cię nie interesuje. Często jednak bardziej opłaca się skorzystać z jednego ze wcześniejszych rozwiązań, ponieważ nowoczesnych magazynów dostępnych na sprzedaż jest niewiele…

tematyka: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *