14-08-2022
dodano przez Jagoda Gajewska

Magazyny otwarte najczęściej stosowane są do składowania materiałów budowlanych. Jest to spowodowane tym, że są one tańsze w utrzymaniu niż rozwiązania półotwarte oraz zamknięte. W ostatnich latach zyskały one również inne przeznaczenia, o których przeczytasz w tym artykule.

Magazyn otwarty do składowania materiałów budowlanych

Ze względu na to, że magazyny otwarte nie są chronione przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, mogą w nich być przechowywane materiały budowlane, które są bardziej odporne niż inne towary. Magazyny otwarte nie będą chronić towaru. Do przechowywania materiałów nieodpornych na warunki atmosferyczne, lepiej zastosować inne rodzaje magazynów, np. magazyny zamknięte lub półotwarte, które opisywaliśmy w naszym serwisie.

Zastosowania magazynów otwartych

Magazyny otwarte są tańsze w utrzymaniu niż inne rodzaje magazynów, właśnie dlatego wiele firm decyduje się na ich zastosowanie. Do czego jeszcze oprócz składowania materiałów budowlanych może służyć magazyn otwarty? Oto kilka przykładów ich zastosowania.

Magazyn otwarty do przechowywania węgla

Firmy, które zajmują się składowaniem i sprzedażą węgla, mogą przechowywać ten surowiec w magazynach otwartych. Węgiel bez problemu może być składowany na otwartych przestrzeniach. Wystarczy, że przykryje się go plandeką, brezentem lub folią ochronną. Uchroni to węgiel przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, opadami deszczu i śniegu oraz wilgocią.

Przy składowaniu węgla w magazynach otwartych należy zapewnić mu odpowiednie izolowanie od podłoża. Ważnym krokiem jest również oczyszczenie przestrzeni magazynu z roślin oraz śmieci, które mogłyby się wymieszać z węglem i negatywnie wpłynąć na jego właściwości.

Magazyn otwarty do składowania drewna

Drewno to kolejny surowiec, który może być przechowywany w magazynach otwartych. Wpierw należy jednak zapewnić mu odpowiednie warunki do przechowywania. Drewna nie można przechowywać bezpośrednio na ziemi, ponieważ wilgotne podłoże sprawi, że zacznie butwieć. Jako podłoże, na którym położymy drewno, może posłużyć konstrukcja z luźno ułożonych desek lub krawędziaków.

Składowanie kontenerów transportowych w magazynach otwartych

Na zewnątrz można składować również kontenery transportowe. Zajmują one duże powierzchnie, dlatego zazwyczaj potrzeba zagospodarować na ich składowanie wiele miejsca. Wiąże się to z kosztami, dlatego warto jest je ograniczać i zamiast magazynu zamkniętego, który jest drogi w utrzymaniu, lepiej jest zastosować magazyn otwarty.

Magazyn otwarty do składowania wyrobów hutniczych

Stal jest wyjątkowo odporna na wysokie temperatury. Dużym jej atutem jest też to, że nie zaszkodzą jej opady deszczu. Właśnie dlatego wyroby hutnicze mogą być składowane w magazynach otwartych. Profile stalowe można ułożyć na sobie, żeby zajmowały jak najmniej miejsca w magazynie. W zależności jednak od tego, z jakim typem wyrobów stalowych mamy do czynienia, to występują inne zasady ich przechowywania. Rozporządzenie Ministra Gospodarki mówi, że składowanie stali powinno odbywać się zgodnie z instrukcją przygotowaną dla danego zakładu. Warto o tym pamiętać.

3 myśli nt. „Magazyn otwarty do składowania materiałów budowlanych… Kiedy jeszcze sprawdzi się magazyn otwarty?

  1. .

   Dokładnie to samo chciałem napsiać, obawiałbym się zostawiać drewno i ogolnie elementy, które nie są odporne na działania warunków atmosferycznych w magazynie otwartym, to proszenei się o to, by zniszczyć towar i narazić firmę na ogromne straty. :/

   Odpowiedz
 1. Roman

  Ja to jakoś malo ufny jestem magazynom otwartym… Wolę taki zamknięty, mam przynajmniej pewność, że nic się nie stanie, nikt nic nie ukradnie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *