09-12-2022
dodano przez Zenek Wolny

Magazyn półotwarty zapewnia łatwy dostęp do składowanych towarów. Kiedy warto zdecydować się na budowę tego rodzaju magazynu? Zastanawiasz się, jakie towary można w nim przechowywać? Z tego artykułu dowiesz się, co warto składować w magazynie półotwartym i gdzie znajduje swoje zastosowanie.

Co to jest magazyn półotwarty?

Magazyn półotwarty to konstrukcja składająca się z dwóch lub trzech ścian, przykryta dachem i otwarta z jednej strony. Ściany magazynu zwykle nie są całkowicie szczelne, co zapewnia stały dopływ powietrza z zewnątrz. Towary przechowywane w magazynie półotwartym powinny być odporne na działanie temperatury, jednak ze względu na przykrycie wiaty dachem można w nim składować ładunki wrażliwe na deszcz i promieniowanie słoneczne. Magazyn półotwarty nie musi być trwale połączony z podłożem, jednak jego podłoga powinna zostać wykonana z wytrzymałego materiału, takiego jak kostka brukowa, beton lub asfalt.

Wnętrza magazynów półotwartych są dosyć podobne do pozostałych rodzajów magazynów. Zwykle znajdują się w nich regały półkowe, paletowe czy też wspornikowe. Magazyn te, podobnie jak wielokondygnacyjne magazyny zamknięte, można podzielić na niskiego, średniego bądź wysokiego składowania.

Co można przechowywać w magazynie półotwartym?

Ze względu na to, że magazyn półotwarty nie zapewnia przechowywanym towarom ochrony przed zmianami temperatury, można w nim trzymać produkty, które wymagają dostępu do świeżego powietrza lub są odporne na oddziaływanie wysokich i niskich temperatur.

Co można przechowywać w magazynie półotwartym? Ten rodzaj magazynu świetnie sprawdzi się do przechowywania artykułów budowlanych — takich jak worki z cementem i gipsem czy też drewno. Magazyn półotwarty nadaje się także do przetrzymywania wyrobów ceramicznych.

Główną funkcją magazynu półotwartego jest ochrona towarów przed szkodliwością warunków atmosferycznych, dlatego świetnie sprawdzi się również jako garaż dla maszyn budowlanych, samochodów oraz narzędzi.

W jakich branżach sprawdzi się magazyn półotwarty?

Magazyny półotwarte znajdują zastosowanie głównie w branży budowlanej do przetrzymywania materiałów, które nie wymagają przechowywania w zamkniętych pomieszczeniach, a jednocześnie muszą zostać zabezpieczone przed działaniem deszczu czy słońca.

W branży przemysłowej w magazynach półotwartych składuje się długie elementy konstrukcyjne, takie jak stalowe rury, profile czy też arkusze blachy. Ten rodzaj magazynu jest wykorzystywany również w firmach produkcyjnych do przetrzymywania m.in. drewnianych desek oraz części aluminiowych.

Przykładami magazynów półotwartych są również wiaty wykorzystywane w branży logistycznej do przechowywania różnego typu towarów. Stanowią one uzupełnienie dla pozostałych miejsc magazynowania.

Magazyny półotwarte świetnie sprawdzą się, gdy należy zapewnić przetrzymywanym towarom ochronę przed wilgocią czy też promieniowaniem słonecznym. Warto również pamiętać o pokryciu farbą antykorozyjną regałów w tego rodzaju magazynie.

Jedna myśl nt. „Magazyn półotwarty – co w nim przechowywać? Kiedy sprawdzi się magazyn półotwarty?

  1. Gaja

    Nigdy nie sądziłam, że temat magazynów tak mnie zainteresuje 😀 a tu proszę, ile ciekawych informacji człowiek może się dowiedzieć 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *