29-08-2019
dodano przez Adam Jóźwik
kategorie: [ Budowa magazynu ] [ Magazyny ]

Szalunki wykorzystywane są powszechnie w budownictwie. Innym określeniem szalowania jest deskowanie. Elementy te stanowią tymczasową konstrukcję wykonaną z desek, drewnianych płyt lub z metalu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o deskowaniu? Czym różnią się szalunki lekkie od szalunków ciężkich?

Szalunki – co to jest?

Szalunki to tymczasowa konstrukcja budynku. Stosuje się je podczas wylewania elementów betonowych, np. stropów czy schodów. Są to połączone ze sobą deski, płyty drewniane, wodoodporne sklejki lub metalowe części. Dzięki nim mieszanka betonowa nie rozlewa się poza konstrukcję, podtrzymywane jest też wcześniej wykonane zbrojenie, zabezpieczane jest miejsce wykopu budowlanego.

Jakie są rodzaje szalunków?

Różne są rodzaje szalunków. Można je stosować do wykopów, wówczas wymienia się szalunki lekkie i ciężkie. Różnią się one między sobą głównie wagą, wytrzymałością i zastosowaniem. Częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym są te drugie. Szalunek ciężki sprawdzisz na szalunki-orzel.pl, gdzie zobaczysz, jakie są wymiary takich elementów konstrukcyjnych.

Wyróżnia się jeszcze szalunki stropowe do podtrzymywania konstrukcji stropu (podpory, dżwigary, stoliki szalunkowe), szalunki ścienne do zabezpieczania otworów w ścianach (lekko gabarytowe, średnio gabarytowe).

Konstrukcja szalunki

Zastosowanie szalunków

Szalunki do wykopów znajdują zastosowanie przy pracach wodnych, kanalizacyjnych i drogowo-inżynieryjnych. Ścienne natomiast zabezpieczają otwory w ścianach, głównie nadproża. Szalunki stropowe używane są podczas wykonywania stropów żelbetowych.

Szalunki pomocne są podczas wylewania fundamentów, schodów, stropów i podczas konstrukcji nadproży, cokołów ogrodzeń i wieńców. Warto jednak pamiętać, że szalunki to konstrukcje jedynie tymczasowe.

Szalunki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj szalunków. Muszą być one dopasowane do przeznaczenia deskowania. Inne szalunki sprawdzą się przy wykopach budowlanych, a inne w budownictwie domowym. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonuje się te konstrukcje. Chociaż najpopularniejsze są te z desek i sklejek, w niektórych pracach lepsze mogą być szalunki metalowe.

Szalunki – lepiej wynająć czy kupić?

Wszystko zależy od tego, jakie jest przeznaczenie szalunków. Na ich zakup częściej decydują się firmy budowlane, które często korzystają z takich konstrukcji. W ich przypadku bardziej opłacalny jest zakup różnego rodzaju szalunków. Osoby, które potrzebują deskowania jednorazowo mogą szalunki wynająć. Nie są one tanie, dlatego korzystniejszą cenowo opcją będzie wypożyczenie na określony czas. W dodatku wynajmując szalunki nie trzeba będzie później zastanawiać się, gdzie je schować, kiedy przestaną być one potrzebne, a mogą zajmować sporo miejsca. Najczęściej wynajmuje się szalunki na miesiąc. Ceny dotyczą konkretnych elementów konstrukcji, czyli wypożyczyć można np. podpory, dźwigary, systemy stropowe, szalunki typu lekkiego lub ciężkiego.

tematyka: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *