Zakładasz sklep internetowy i chciałbyś wiedzieć, czy będzie ci potrzebny magazyn? A jeśli tak, to czy lepiej go kupić, a może wynająć? Zastanówmy się nad tym problemem.
Kiedy magazyn nie jest potrzebny?
Nie zawsze magazyn jest potrzebny. A z pewnością nie warto go kupować, budować lub wynajmować, jeżeli nie ma absolutnej potrzeby. Bo chociaż magazyn wiąże się z korzyściami, niesie też ze sobą pewne problemy. Wynajem powierzchni pochłania sporo środków finansowych, co jest problemem szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Dużo kosztuje nie tylko sam wynajem, ale też sfera obsługowa – dostawy, wysyłka, ochrona towaru.
A zatem, jeśli magazyn nie jest niezbędnie potrzebny w danej działalności, to raczej daj sobie z nim spokój. Na pewno magazynu nie potrzebuje mały sklep, ani taki z niewielką ilością zamówień. W przypadku takiego właśnie sklepu, który dopiero się rozwija, towar bez przeszkód można składować w domu, jeśli ma się do tego warunki. Jeżeli nie – można zbierać zamówienia i dokonywać zakupu w hurtowni. Inną alternatywą jest dropshipping. W tym modelu dostawca towaru dowozi go bezpośrednio do klienta końcowego.
Również jeżeli sklep internetowy sprzedaje luksusowe dobra, można się obejść bez magazynu. W przypadku takich sklepów wartości zamówień są wysokie, ale do sprzedaży dochodzi stosunkowo rzadko, toteż składowanie takich towarów jest nieopłacalne – lepiej za każdym razem sprowadzać je na życzenie nabywcy. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku sklepów elitarnych, które wymagają od klientów uzyskania członkostwa w klubie.
Kiedy magazyn jest potrzebny?
Nie zawsze jednak można obyć się bez magazynu. Kiedy więc jest on potrzebny? Zależy to od profilu działalności sklepu. W wielu branżach każdorazowy zakup z hurtowni jest zbyt kosztownym rozwiązaniem. Na dodatek klientom często zależy na krótkim czasie dostawy. W takiej sytuacji strategia, polegająca na czekaniu, aż uzbiera się więcej zamówień, by zrobić zakupy w hurtowni, po prostu się nie sprawdzi.
Jeżeli więc to szybka dostawa jest priorytetem, magazyn się przyda, przy czym najpierw warto przeprowadzić research, by dowiedzieć się, które produkty opłaca się składować w dużych ilościach, a które niekoniecznie.
Magazyn – kupić czy wynająć?
Kupując gotowy magazyn, od razu uzyskujesz do swojego użytku powierzchnię magazynową. Nie musisz więc czekać. To dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz magazynu „na już”. Przynajmniej, jeśli ci się poszczęści, bo oczywiście może się zdarzyć również i tak, że w danej lokalizacji nie będzie budynku spełniającego określone wymogi, więc niezbędne będzie przeprowadzenie remontu.
Wynajem to opcja wybierana najczęściej przez małych i średnich przedsiębiorców. To rozwiązanie również jest szybkie – od razu po podpisaniu umowy można zacząć użytkować magazyn. Jest to rozwiązanie krótkoterminowe – umowa wynajmu jest zawierana na kilka miesięcy lub lat. Ma to swoje plusy – jeżeli zmieni się twoja sytuacja finansowa, nie będziesz musiał utrzymywać niepotrzebnego budynku.
Inną zaletą tego wyjścia jest to, że wynajęty magazynem nie musisz zarządzać, ani dokonywać w nim remontów, ponieważ te zadania należą do najemcy. Jeśli jednak masz w planie długoterminowy rozwój swojego sklepu, wynajem może się okazać zbyt kosztowny.
tematyka: kiedy do sklepu, magazyn internetowy, magazynów, powierzchnie magazynowe