26-01-2020
dodano przez Adam Jóźwik
kategorie: [ Magazyny ]

Podczas budowy magazynu często konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju robót geotechnicznych, by poprawić parametry gruntów, wyrównać osiadanie czy zwiększyć sztywność podłoża. Takie prace są niezbędne do tego, by zapewnić prawidłowe i bezpieczne postawienie magazynu na danym terenie. Jakie roboty geotechniczne są najczęściej wykonywane w przypadku budowy obiektów magazynowych?

Roboty geotechniczne – jakie są konieczne?

Rodzaj robót geotechnicznych koniecznych do zastosowania przy budowie magazynu zależy w znacznej mierze od lokalizacji. Niektóre grunty wymagają specjalnego przygotowania, by móc rozpocząć na nich prace budowlane. Tak jest w przypadku stawiania obiektów, chociażby w obszarze nasypów pochodzenia górniczego i hutniczego, do tego dochodzi jeszcze przeznaczenie takich hal, które głównie służą do przechowywania towarów wielkogabarytowych o znacznej wadze. Najczęściej stosowane roboty geotechniczne związane z budową magazynu to np. wzmocnienie podłoża, które zapobiegnie problemom z osiadaniem.

Koparka na budowie

Kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe – kiedy warto zlecić?

W przypadku budowy magazynów istnieje możliwość zastosowania kolumn żwirowych i żwirowo-betonowych. Sprawdzają się one głównie w calu ograniczania osiadania fundamentu, zwiększenia sztywności i wytrzymałości podłoża, poprawienia nośności. Można stosować je także po to, by zmniejszyć głębokość posadowienia lub zwiększyć stateczność zboczy. Technologia ta nadaje się również do zagęszczania piasków i rekultywacji gruntów. Zastosowanie kolumn ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to uniwersalna metoda wzmacniania gruntu, jest ona ekonomiczna i można wykorzystywać ją na niemal wszystkich głębokościach. Oprócz tego jest przyjazna dla środowiska i nie emituje wysokich dźwięków.

Zagęszczanie impulsowe – jakie ma zalety?

W budowie hal magazynowych może okazać się konieczne zastosowanie zagęszczania impulsowego. Proces ten odbywa się za pomocą specjalnego młota hydraulicznego. Może być on wykorzystywany w przypadku gruntów niespoistych do głębokości 6 m. Celem zagęszczania impulsowego jest zwiększenie nośności podłoża i redukcja osiadania. Technologia ta, podobnie jak inne roboty geotechniczne, ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się poprawę parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów i stosunkowo niskie koszty ich wzmocnienia. Zastosowanie zagęszczenia impulsowego daje też możliwość postawienia fundamentów posadowionych bezpośrednio zamiast głębokich.

Wybór niezbędnych prac geotechnicznych należy pozostawić specjalistom. Ocenią oni, co należy wykonać, żeby wzmocnić podłoże i zapewnić większe bezpieczeństwo powstającym magazynom. Warto wybrać do tego doświadczoną firmę, która od wielu lat sprawdza się jako wykonawca robót geotechnicznych i będzie wiedziała jakie rozwiązania, technologie, metody są odpowiednie do danych warunków gruntowych, technicznych itp.

tematyka: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *