05-02-2023
dodano przez Zenek Wolny
kategorie: [ Magazyny ]

Nowe technologie pozwalają znacznie przyśpieszyć poszczególne procesy odbywające się w firmie. Zastosowanie automatyzacji podczas magazynowania jest jak najbardziej uzasadnione w branży logistycznej, ponieważ wymaga tego realizacja licznych zamówień. Czym jest magazyn zautomatyzowany? Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat.

Co to jest magazyn zautomatyzowany?

Magazyn zautomatyzowany to przestrzeń organizacyjno-logistyczna, w której dzięki zastosowaniu urządzeń mechanicznych i odpowiedniego systemu zarządzania obiektem, poszczególne procesy — począwszy od przyjmowania, składowania i kompletowania towarów po ich wysyłkę — zostały zoptymalizowane i przebiegają sprawnie. Nie oznacza to, że praca w magazynie zamkniętym zautomatyzowanym nie wymaga czynnika ludzkiego, ponieważ do obsługi maszyn nadal potrzebni są operatorzy. Oczywiście im więcej procesów odbywa się automatycznie, tym mniej osób jest potrzebnych do pracy na hali.

Najczęściej można się spotkać z zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania, gdzie towary są przechowywane na wysokości powyżej 7,2 metra. Zatem zastosowanie urządzeń ułatwiających dostęp do produktów umieszczonych na wyższych półkach lub regałach jest jak najbardziej uzasadnione. Funkcjonowanie w pełni zautomatyzowanego magazynu opiera się na systemie WMS, który odpowiada za zarządzanie procesami odbywającymi się w obiekcie — m.in. optymalnie planuje i zleca pracę osobom obsługującym urządzenia.

Jakie są zalety magazynu zautomatyzowanego?

Rozwiązania zastosowane w magazynie zautomatyzowanym mają wiele zalet, które pozwalają usprawnić pracę w takim miejscu. Należą do nich m.in.:

 • Szybsza obsługa zamówień — czynności wykonywane przez maszyny są powtarzalne, więc można uniknąć wielu błędów;
 • Redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników;
 • Wyeliminowanie ryzyka opóźnień i przerwania ciągłości procesów realizacji zamówień, które często wynikają z niedoborów kadrowych;
 • Większa precyzja zarządzania procesami;
 • Większe bezpieczeństwo wykonywania pracy w magazynie;
 • Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej wynikające z rezygnacji z wózków widłowych.

Co zalicza się do wad magazynu zautomatyzowanego?

Należy jednak pamiętać, że zautomatyzowany magazyn ma również pewne wady. Przede wszystkim wprowadzenie pełnej automatyki procesów odbywających się w obiekcie wiąże się z dosyć wysokimi kosztami. Do wad zalicza się również fakt, że wystąpienie usterki systemie może doprowadzić do całkowitego zatrzymania realizacji zleceń, co przełoży się na opóźnienia w dostawach. Należy pamiętać, że aby magazyn był funkcjonalny, konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, który będzie nadzorował ruch w magazynie. W niektórych przypadkach trudno dostosować zautomatyzowany system do dynamiki pracy w przedsiębiorstwie. Jednak stosowane rozwiązania starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom stawianym przez firmy logistyczne.

Zautomatyzowany magazyn pozwala przyśpieszyć proces składowania towarów i realizacji zamówień, zatem stanowi bardzo wygodne rozwiązanie.

3 myśli nt. „Czym jest magazyn zautomatyzowany, co warto o nim wiedzieć?

 1. maga_zy_nier

  Pracowałam kiedyś na magazynie zautomatyzowanym i naprawdę zamówienia są o wiele szybciej obsługiwane, opóźnień prawie brak i bezpieczeństwo jest większe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *