Magazyny stanowią niezwykle praktyczną przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju towarów i są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Jednak magazyn nie służy tylko do składowania surowców i produktów. Przekonaj się, jak szerokie jest jego zastosowanie.
Co to jest magazyn?
Magazyn jest formą organizacji przestrzennej, w której czasowo przechowuje się materiały, surowce, produkty i towary. Stanowi on niezbędny element w łańcuchu produkcyjnym i dystrybucyjnym. To tak naprawdę osobny obiekt lub wydzielona część budynku wyposażona we własną infrastrukturę. Budynek magazynowy często jest podzielony na strefy, w których składuje się poszczególne rodzaje materiałów zgodnie z ich przeznaczeniem i charakterystyką. Wiele obiektów tego typu jest wyposażonych w zautomatyzowany system ułatwiający zlokalizowanie i przepływ towarów.
Do czego służy magazyn?
Podstawową funkcją magazynu jest oczywiście przechowywanie materiałów do czasu ich wykorzystania lub wysłania do klienta. W ten sposób towary są chronione przed kradzieżą i ewentualnymi uszkodzeniami. Magazyn logistyczny pełni rodzaj węzła przeładunku towarów — produkty zostają wysłane do poszczególnych klientów bez konieczności ich składowania. W tym miejscu dokonuje się przygotowania ich do transportu poprzez pakowanie i etykietowanie. Możliwa jest także konsolidacja towarów, czyli łączenie ich i wysyłanie do odbiorcy w tym samym czasie po zebraniu wszystkich potrzebnych klientowi materiałów. Jest to również związane z funkcją manipulacyjna polegającą na przechowywaniu towarów do chwili skompletowania całego zamówienia.
Kolejną funkcją magazynu stanowi możliwość przechowywania różnych towarów od tego samego dostawcy. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ nie musi on dokonywać wysyłki z kilku lokalizacji i dystrybuować produkty w mniejszych partiach do poszczególnych miejsc sprzedaży. Przechowywanie towarów w magazynie umożliwia szybką ich dostawę do klienta. Zwłaszcza wtedy, gdy dany produkt jest sezonowy. W magazynie przechowuje się również nadwyżki produkcji.
Jakie są rodzaje magazynów?
Podziału magazynów można dokonać ze względu na wygląd i rodzaj składowanych w nim towarów. Wyróżnia się magazyny otwarte zwykle zlokalizowane na świeżym powietrzu bez zadaszenia. Przechowywane w nich surowce i materiały wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych — np. drewno, budowlane wyroby ceramiczne. Innym typem są magazyny półotwarte składające się zazwyczaj z dwóch lub trzech ścian i dachu. Tutaj składuje się towary wrażliwe na wilgoć i działanie promieni słonecznych, a jednocześnie dobrze znoszące zmiany temperatury. Wyróżnia się również magazyny zamknięte wyposażone w dach, ściany, drzwi, a czasem nawet okna. W takich miejscach składuje się towary wymagające ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników pogodowych. Magazyny te dzieli się również na te niezmechanizowane, zmechanizowane oraz zautomatyzowane.
Podstawowym zastosowaniem magazynu jest możliwość składowania towarów do czasu ich wykorzystania lub wysyłki do klienta. Takie miejsca często są specjalnie wydzielone i posiadają własną infrastrukturę.
Pracuje na magazynie i nigdy nie zastanawiałam sie tak naprawdę czym jest magazyn i jakie są rodzaje 😀 dla mnie to miejsce roboty i tyle 😀
Może to być dziwne, ale właśnie taka dobra definicja tego, co to jest magazyn i do czego służy pozwoliła mi zrozumieć idee tej konstrukcji. Dla mnie magazyn to nie tylko budynek… to ludzie i ciężka praca! Magazyn to styl życia!