W różnych marketach, czy to spożywczych, czy budowlanych spotykamy się z wózkami jezdniowymi. Widzimy, jak personel sprawnie posługuje się takimi pojazdami i zastanawiamy się, na jakiej zasadzie one funkcjonują. Czy służą one tylko i wyłącznie do transportu towarów? Niniejszy artykuł będzie poświęcony wózkom jezdniowym i ich zastosowaniach w praktyce. Ponadto wskażemy typy takich wózków jezdniowych, oraz opiszemy, czy można zrobić specjalistyczny kurs na wózki jezdniowe.
Czym jest wózek jezdniowy?
Na początek warto zapoznać się z samym terminem, ponieważ niektórzy mylą wózki jezdniowe z innymi pojazdami. Oczywiście, pełni funkcję transportu, niemniej jednak z taką różnicą, że wózek jezdniowy jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za transport towaru z magazynu do sklepu, ciężarówek itp. Wózek jezdniowy (wózek widłowy) jest niczym innym jak pojazdem, który jest przystosowany do przewozu różnych materiałów o zróżnicowanej masie. Głównie używa się go w magazynach, w celu rozładowania towaru. Osoba, która zamierza zdobyć uprawnienia do kierowania tym pojazdem, powinna wcześniej wykonać specjalistyczny egzamin z wózków jezdniowych (gdbhp.pl). Dodatkowo przyszły operator wózka widłowego powinien ukończyć szkolenia z bezpieczeństwa w tym BHP, nadzorem BHP, szkolenia z I pomocy itp.
Jakie są typy wózków jezdniowych?
Skoro omówiliśmy pokrótce, czym są wózki jezdniowe, pora przejść do ich klasyfikacji. Z pozoru może się wydawać, że wózek jezdniowy posiada tylko jeden typ. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze fakt, że w zależności od marketów, czy magazynów, wózek jezdniowy będzie miał zastosowania na różne masy produktów. Jakie są typy wózków widłowych? Można wyróżnić między innymi: wózek jezdniowy naładowny, który jest przystosowany do materiałów o średniej masie; wózek widłowy unoszący dla towarów o małej lub dużej pojemności; wózek jezdniowy ciągnikowy, który ułatwia przemieszczanie dużych produktów i wózek jezdniowy specjalny przystosowany do materiałów o ogromnej masie. Oprócz standardowych wózków, można wymienić także zwykły wózek widłowy ręczny, który ułatwia przemieszczanie towarów o małej pojemności (głównie w marketach spożywczych).
Jakie zastosowanie mają wózki jezdniowe w magazynach?
Jak widzimy, wózki jezdniowe posiadają wiele rodzajów, w tym ich zastosowania na konkretne produkty. Używane są głównie w magazynach w celu rozładowania towaru, segregacji, przemieszczania, magazynowania itp. Niezbędnym elementem każdego wózka widłowego są specjalne palety wykonane z twardego drewna. Palety są podłożem zapakowanych produktów, aby były one w stabilnej pozycji podczas przemieszczania. Większość wózków jezdniowych posiada specjalne widły, które ułatwiają nabieranie palety wraz z materiałami.
Z pozoru może się wydawać, że operowanie wózkiem jezdniowym jest czymś prostym, jednakże w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? Operator wózka widłowego w tym przypadku jest odpowiedzialny za towar, który transportuje do konkretnego miejsca. Do tego wchodzi jeszcze bezpieczeństwo prywatne i publiczne. Dlatego, aby mieć odpowiednie uprawnienia, należy wykonać specjalistyczny kurs na wózki jezdniowe.
tematyka: kiedy do sklepu, magazynów, typy magazynów