02-04-2024
dodano przez Karolina Fojt

Właściwe zarządzanie magazynem wymaga przemyślanego przechowywania towarów. Na czym polega składowanie rzędowe? Kiedy warto zdecydować się na składowanie blokowe? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym jest składowanie rzędowe?

W tradycyjnych magazynach często można spotkać się ze składowaniem rzędowym. Rozwiązanie to polega na uporządkowanym rozmieszczeniu towarów wzdłuż korytarzy, które tworzą wyraźne ciągi nawigacyjne. Dzięki temu pracownicy szybko odnajdują poszukiwane produkty, co przyspiesza proces kompletacji zamówień. Składowanie rzędowe charakteryzuje się wysoką dostępnością pojedynczych jednostek, co jest szczególnie przydatne w miejscach o zróżnicowanym asortymencie. Mimo że ten sposób przechowywania towarów zajmuje więcej przestrzeni niż w przypadku wykorzystywania innych metod, to pozwala on na elastyczne zarządzanie dostępnymi produktami. Dla magazynów o ograniczonej liczbie identyfikatorów SKU (Stock Keeping Unit) przypisanych do każdego towaru lub jego wariantu metoda to wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.

Na czym polega składowanie blokowe?

Alternatywą dla systemu rzędowego jest zagęszczone składowanie, znane jako metoda blokowa składowania, gdzie towary układane są bezpośrednio obok siebie bez wykorzystania korytarzy magazynowych. Wpływa to na pełne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, ponieważ eliminuje potrzebę wolnych przestrzeni dla korytarzy. Składowanie blokowe jest szczególnie przydatne w przypadku dużych partii tych samych towarów, które nie wymagają częstego dostępu. Metoda ta może jednak utrudniać dostęp do produktów znajdujących się głębiej w bloku. Wydaje się to dosyć kłopotliwe w przypadku magazynów o wysokiej rotacji, w których wymagany jest szybki dostęp do asortymentu.

Która metoda składowania jest bardziej efektywna?

Jeśli zastanawiasz się, jak powinien wyglądać proces magazynowania towarów, to wybierając między składaniem rzędowym a blokowym, warto wziąć pod uwagę rodzaj i rotację towarów, dostępną przestrzeń czy też wymagania operacyjne. Metoda rzędowa zapewnia łatwy dostęp do produktów, dlatego bardzo dobrze może się sprawdzić w magazynach z dużą różnorodnością produktów i częstymi operacjami kompletacji. Z kolei składowanie blokowe, które ma na celu optymalne wykorzystanie przestrzeni, jest preferowane w miejscach, gdzie przechowywane są duże partie towarów nie wymagające częstego dostępu. Efektywność każdej z metod składowania ładunków jest zatem bezpośrednio powiązana z konkretnymi potrzebami magazynu, z tego względu ostateczny wybór powinien być podyktowany staranną analizą warunków panujących w danym środowisku magazynowym.

W magazynach wykorzystuje się różne metody składowania towarów, które pozwalają zarządzać asortymentem. Naszym zdaniem przy wyborze sposobu przechowywania produktów warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępną przestrzeń. A w Twojej opinii, która metoda składowania lepiej się sprawdzi w hali magazynowej? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *