20-08-2013
dodano przez admin
kategorie: [ Aktualności ] [ Magazyny ]

Prawdopodobnie jednym z największych wydatków przy najmie powierzchni magazynowych nie jest sam czynsz, ale elementy składające się na jej codzienne użytkowanie. Podobnie jak w przypadku nieruchomości niekomercyjnych, także tu będzie istniała potrzeba chociażby ogrzewania magazynu. Jednakże ze względu na ich wielkość, która nierzadko przekracza kilka tysięcy metrów kwadratowych koszt energii może być niesamowicie drogi. Na szczęście aktualnie deweloperzy powierzchni magazynowych posiadają już dużo bardziej ekonomiczne, a tym samym innowacyjne rozwiązania technologiczne dotyczące pozyskiwania źródeł energii.

Dotychczas chociażby do ogrzewania wielopowierzchniowych magazynów stosowano piece olejowe albo nagrzewnice gazowe. Natomiast obecnie prym wiodą takie rozwiązania jak między innymi kolektory słoneczne. To narzędzia niezwykle ekologiczne, które czerpią z promieni UV, a te z kolei przerabiane są na energię. Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych sposobów na jej oszczędzanie, a instalacja baterii słonecznych na dachach magazynów przeznaczonych na wynajem nie jest szczególnie uciążliwa, ani zbyt kosztowna. Funkcjonalność kolektorów słonecznych opiera się na niezwykle prostej zasadzie. Mianowicie kolektory nagrzewają się dzięki promieniom słonecznym, a powstała w ten sposób energia przekazywana jest do czynnika, który dzięki temu ogrzewa się całą powierzchnię magazynową.

Pozyskiwanie energii z kolektorów słonecznych może być zarówno jedynym rodzajem ocieplania lub też narzędziem wspomagającym tradycyjne metody. Bez względu jednak na to jaki maja one procent w ogrzewaniu należy przyznać, że w stosunku z energią pozyskiwaną dzięki źródłom kopalnianym energia z kolektorów jest dużo tańsza. Sama inwestycja zamontowania baterii na dachu powierzchni magazynowej zwraca się niezwykle szybko. Natomiast jest to narzędzie, które może służyć wynajmującym kilkanaście lat o ile oczywiście nie więcej. Z uwagi na fakt, że magazyny wynajmowane są z reguły na okres pięciu, dziesięciu lub nawet piętnastu lat, przedsiębiorstwa nierzadko same upominają się o zainstalowanie kolektorów słonecznych, ponieważ świadomość oszczędności wynikającej z takiej instalacji wśród polskich firm jest z roku na rok coraz większa.

W szczególności przedsiębiorstwa przygotowujące się do realizacji inwestycji budowy magazynów BTS (build-to-suite) powinny wziąć pod uwagę zastosowanie takiego rozwiązania technologicznego. Tego rodzaju powierzchnia magazynowa wynajmowana na jest na kilkanaście lat i z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Takie zastosowanie może także idealnie wpisać się w strategię społecznej odpowiedzialności Państwa biznesu, która jak wiadomo nie od dziś jest szczególnie dobrze postrzegana przez samych odbiorców produktów, jak również kontrahentów z Polski oraz z zagranicy.

tematyka: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *