04-01-2023
dodano przez Zenek Wolny

Szukasz odpowiedniego magazynu zamkniętego? Warunki panujące na tego rodzaju hali, stwarzają szerokie możliwości przechowywania towarów. Parterowy, jednopiętrowy czy wielokondygnacyjny — jaki rodzaj magazynu zamkniętego będzie odpowiedni? Podpowiemy Ci, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Co to jest magazyn zamknięty?

Magazyn zamknięty zazwyczaj stanowi trwałą budowlaną konstrukcję na stałe połączoną z podłożem. Często jest także wyposażony w system wentylacyjny i ogrzewanie, co pozwala utrzymać wewnątrz odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Magazyn zamknięty, podobnie jak magazyn półotwarty, posiada własną infrastrukturę magazynową, czyli regały odpowiednie do przechowywania różnego rodzaju produktów i towarów.

W tego typu magazynach przetrzymuje się wiele typów towarów — m.in. wyroby papiernicze, meble, artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia warsztatowe, zabawki oraz produkty spożywcze w formie sypkiej.

Jakie są rodzaje magazynów zamkniętych?

Ze względu na to, że w magazynach zamkniętych składuje się większość towarów, istnieje wiele sposobów ich klasyfikacji. Można wyróżnić:

  • Magazyny naziemne (parterowe, jednopiętrowe i wielokondygnacyjne, a także niskiego i wysokiego składowania, rampowe i bezrampowe);
  • Magazyny podziemne (kopce, piwnice oraz bunkry).

Przykładami magazynów zamkniętych są silosy na zboże, wielopiętrowe budynki magazynowe, a także zamknięte zbiorniki podziemne, w których przechowuje się substancje płynne.

Magazyn zamknięty parterowy

Magazyn zamknięty parterowy to budynek lub hala, w której towary przechowywanie są na specjalnych regałach lub paletach. W tego typu magazynach dokonuje się niskiego i średniego składowania. W magazynach niskiego składowania przechowuje się ładunki na poziomie nie wyższym niż 4,2 metra, a dostęp do asortymentu, wchodzącego w skład magazynu, umożliwiają elektryczne wózki paletowe oraz proste urządzenia unoszące. Natychmiast w magazynach średniego składowania towary są przechowywane na wysokości 4,2-7,2 metrów i przenoszone przy pomocy wózków widłowych.

Magazyn zamknięty jednopiętrowy

Magazyn zamknięty jednopiętrowy jest budynkiem, w którym ładunki składuje się na poziomie wyższym niż 7,2 metra. Magazyny wysokiego składowania zazwyczaj są wyposażone m.in. w wielokondygnacyjne regały, rampy przeładunkowe, przenośniki i układnice. System obsługi tego magazynu zamkniętego jest zmechanizowany i zautomatyzowany. Dostęp do układu magazynu i towarów zapewniają wózki widłowe lub wózki do komisjonowania, sterowane przez operatorów systemowych.

Magazyn zamknięty wielokondygnacyjny

Magazyny wielokondygnacyjne zazwyczaj są chłodniami, które posiadają komory odpowiednie do przetrzymywania towarów, wymagających różnych temperatur zamrażania. Jedną z funkcji magazynów zamkniętych wielokondygnacyjnych może być również stworzenie właściwych warunków do dojrzewania owoców i warzyw. Istnieje także kategoria specjalnych magazynów zamkniętych odpowiednich do przechowywania substancji wybuchowych i łatwopalnych.

Wybór typu zamkniętego magazynu zależy od potrzeb związanych z przechowywaniem towarów i konieczności swobodnego dostępu do nich.

2 myśli nt. „Magazyn zamknięty – parterowy, jednopiętrowy czy wielokondygnacyjny?

  1. DJ_Arek

    Jak dla mnie, to największe wrażenie robią magazyny zamknięte wielopiętrowe. Sam wykorzystywałem ich naturalne echo to nagrań muzycznych 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *