30-12-2022
dodano przez Zenek Wolny

Przestrzeń na świeżym powietrzu stanowi dobre miejsce do tymczasowego składowania ładunków. Zastanawiasz się, jakie materiały mogą być przechowywane w magazynie otwartym? Podpowiemy Ci, czym charakteryzuje się tego rodzaju magazyn i jak najlepiej zorganizować w nim pracę.

Co to jest magazyn otwarty?

Magazyn otwarty to znajdujący się na świeżym powietrzu ogrodzony plac, na którym dokonuje się składowania towarów. W tego typu magazynie przechowywane są ładunki o wysokiej odporności na działanie warunków atmosferycznych — takich jak opady, promieniowanie słoneczne czy wahania temperatury.

Towary w magazynie otwartym zwykle składuje się bezpośrednio na ziemi lub przechowuje na specjalnych regałach (półkowych, paletowych i wspornikowych), które są dostosowane do wagi i typu składowanego ładunku. Bardzo często na tego rodzaju placach stosuje się też zasieki magazynowe zapobiegające zmieszaniu się towarów.

Zazwyczaj magazyny otwarte powstają obok magazynów zamkniętych jako dodatkowa przestrzeń składowania. Ogrodzone place do przechowywania ładunków są też znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu od magazynów półotwartych.

Co można przechowywać w magazynie otwartym?

Główną funkcją magazynu otwartego jest możliwość składowania artykułów, które nie muszą być przechowywane pod dachem i szczególnie chronione przed warunkami zewnętrznymi, ponieważ są na nie odporne. Magazyn otwarty z nawierzchnią gruntową jest dobrym rozwiązaniem dla branż budowlanej i przemysłowej. Przykładem magazynu otwartego jest tymczasowe miejsce składowania ładunków przy placu budowy.

Co można przechowywać w magazynie otwartym? Ten typ magazynu nadaje się do składowania m.in. rur, zabezpieczonych wyrobów hutniczych i artykułów budowlanych (taki jak piasek czy żwir).

Jak organizować pracę w magazynie otwartym?

Zastanawiasz się, jak najlepiej zorganizować pracę w magazynie otwartym? W pierwszej kolejności należy pamiętać o zabezpieczeniu regałów magazynowych farbą antykorozyjną, ponieważ będą one stale wystawione na działanie czynników atmosferycznych.

Niezwykle ważną kwestią jest również odpowiednie oznakowanie przestrzeni przechowywania poszczególnych towarów. Magazyny otwarte znajdują się zwykle w pobliżu magazynów zamkniętych, co wiąże się z wieloma procesami przeładunkowymi. Przejrzyste oznaczenie lokalizacji towarów i ciągów komunikacyjnych znacznie usprawni pracę w magazynie. Istotne jest także to, by oznaczenia były wodoodporne i najlepiej odblaskowe.

Kolejny aspekt, o który należy zadbać w magazynie otwartym to właściwe oświetlenie. Zapewni to zatrudnionym osobom bezpieczeństwo podczas pracy niezależnie od panujących warunków pogodowych.

W magazynie otwartym zazwyczaj składuje się materiały budowlane. Do ich transportu często wykorzystuje się wózki widłowe. Najlepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku pracy w tego rodzaju magazynie, jest używanie wózków widłowych spalinowych z napędem na cztery koła. Zapewnią one odpowiednią stabilność i amortyzację konieczne do przewożenia ciężkich ładunków.

Ze względu na charakterystykę towarów składowanych w magazynie otwartym i panujące w nim warunki, należy przede wszystkim pamiętać o zasadach bezpieczeństwa związanych z infrastrukturą magazynową. Bardzo ważne są również odpowiednie oznaczenie ładunków oraz wykorzystywanie dostosowanych do potrzeb środków transportu.

Jedna myśl nt. „Magazyn otwarty – co musisz o nim wiedzieć? Jak organizować pracę w magazynie otwartym?

  1. Landyn

    No tak, dodam też, że magazyn otwarty jest bardzo wygodny i w miarę łatwy w budowie. Wystarczy jakaś prosta wiata przy budowie na jakieś pustaki. Bardzo polecam każdemu!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *