Przy dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, które zajmuje się sprzedażą wysyłkową, niezbędny jest sprawnie działający magazyn. To właśnie na gospodarce magazynowej opiera się cała sprawna logistyka każdej firmy handlowo-dystrybucyjnej. W artykule wyjaśniamy, jakie funkcje pełni magazyn.
Co to jest magazyn?
Magazyn nie jest tylko miejscem, w którym składujemy zapasy, pełni wiele innych, istotnych dla przedsiębiorstwa ról. Jakie są najważniejsze funkcje magazynu?
Magazyn przede wszystkim jest miejscem, w którym składujemy i przechowujemy towar, ale nie tylko. Wyróżniamy kilka rodzajów magazynów, każdy jest przeznaczony do innych celów. Dokładniej o wyborze i rodzajach magazynów pisaliśmy w innym artykule.
Przechowywanie towaru
To najważniejsza funkcja każdego magazynu. To jednak nie wszystko, poza złożeniem towaru, musi on też być odpowiednio skatalogowany. Ważne jest bezpieczeństwo towaru, jeśli jest on nieodporny na warunki atmosferyczne, musi być umieszczony w miejscu, które go przed tym ochroni. Warunki magazynowe są ściśle dostosowane do produktów, które przetrzymują. Przeprowadzana jest także inwentaryzacja produktów, która pozwala kontrolować zasoby.
Gromadzenie towarów
Wyżej wspomniana inwentaryzacja pomaga kontrolować ilość produktów w magazynie konsygnacyjnym, dzięki temu firma handlowa wie, czego jej brakuje. Magazyny te często służą, by gromadzić nadprogramowe zapasy, by nie doszło do sytuacji, w której brakuje danego przedmiotu.
Dystrybucja produktów
Główny filar przedsiębiorstwa w branży e-commerce. Bez miejsca magazynowego, firma handlowo-wysyłkowa może sobie nie poradzić. Magazyny dostawcze skupiają się na wysyłce i dystrybucji zamówionych przez klientów produktów. Zajmują się także przyjmowaniem ewentualnych zwrotów. Pakowanie i wysyłka jest najważniejszym zadaniem takiego magazynu. Znaczącym aspektem jest automatyzacja, na którą coraz częściej decydują się właściciele firm. Istotna jest ciągła synchronizacja sklepu internetowego z magazynem. Pozwala to ograniczyć ilość inwentaryzacji.
Zaopatrzenie
Magazyny produkcyjne, inaczej hale przemysłowe zajmują się przechowywaniem niezbędnych zapasów surowców, prefabrykatów i półproduktów. Mogą to być przykładowo lampy samochodowe lub same materiały, które są niezbędne do jej dalszej produkcji. Obsługują one zakłady, które potrzebują takich produktów do dalszej pracy.
Cross-docking
Inaczej funkcja przeładunkowa, to metoda dystrybucji towarów, która wyklucza magazynowanie w swoim łańcuchu dostaw. Często ulokowane są w portach i na stacjach węzłowych, co pozwala to na skrócenie czasu realizacji danego zamówienia, jeśli dostawca otrzyma produkt, ten jest ekspresowo wysyłany do klienta.
Magazyny pełnią ważną rolę w kazdym biznesie, jeśli magazyn działa sprawnie, to może to wpłynąć pozytywnie na wyniki w firmie. Liczy się dobre zaopatrzenie produktów, bezbłędna logistyka i organizacja magazynu, to wszystko wpływa na satysfakcję potencjalnych klientów.
Niektóre przedsiębiorstwa to pewnie nie mogą funkcjonować bez magazynów. Jestem ciekawy jak wyglądają magazyny takiego Amazona 😉
Pewnie mają ich dużo, w całej Polsce, w końcu chwalą się mega szybką dostawa, nie wiem jakby mieli robić tak szybkie wysyłki jakby mieli tylko kilka magazynów w kraju.