17-12-2021
dodano przez Konrad Leski
kategorie: [ Budowa magazynu ]

Wzmacnianie podłoża jest bardzo ważne podczas budowy. Zwłaszcza gdy inwestycja ma być wielkopowierzchniowa, jak magazyn. Jakie są sposoby poprawę stabilności gruntu pod obiekt budowlany? Wyjaśniamy!

Kolumny żwirowe do wzmacniania podłoża

Zanim zacznie się jakąkolwiek budowę, warto poznać właściwości gruntu. Często okazuje się bowiem, że jego nośność nie jest zbyt dobra. Zwłaszcza w sytuacji, gdy chce się postawić dużą budowlę, jaką bez wątpienia są magazyny. Szukanie oszczędności nie ma sensu. Lepiej od razu sprawdzić, jakie są warunki gruntowe, żeby nie było przykrych niespodzianek, które też często po prostu oznaczają nagłe, niemałe koszty.

Kolumny żwirowe to jedna z metod wzmocnienia podłoża (keller.com.pl), która wykorzystywana jest w gruntach spoistych i niespoistych. Technologia polega na wykonaniu słupów z kruszywa, które wgłębiane są w ziemię. Taka metoda może być wykonywana na mokro oraz na sucho.

W pierwszym wypadku podawany jest materiał mokry od góry, który zagłębiany jest w podłoże za pomocą wibracji i ciężaru wibratora. Woda podawana jest strumieniem przez dysze na końcu wibratora. Kruszywo wypełnia wolną przestrzeń, a wibrator podnoszony i opuszczany przemieszcza je, równocześnie zagęszczając. Czynności powtarza się tak długo, aż powstanie kolumna sięgająca powierzchni terenu.

Gdy wybiera się technikę na sucho, wówczas kruszywo podaje się rdzeniowo przez rurę zasilającą, która umieszczona jest w wibratorze. Zdarza się, że nie jest możliwe przejście przez zagęszczone warstwy. Sposobem jest wstępne podwiercenie.

Kolumny betonowe żwirowe

Kolejnym sposobem na wzmocnienie podłoża przy budowie magazynu jest zastosowanie betonowych kolumn. Ich wykonanie polega na podawaniu betonu od dołu. Tak, jak ma to miejsce w przypadku formowania kolumn z kruszywa. Tutaj podaje się beton ubijalny.

Kolumny DSM na budowę

Innym sposobem na wzmocnienie podłoża pod budowę jest zmieszanie go na mokro. Taka technika określana jest jako metoda wgłębnego mieszania gruntu (Deep Soil Mixing). Polega na wymieszaniu słabego podłoża poprzez mechaniczne wymieszanie z zaczynem cementowym. Do pracy wykorzystuje się specjalne mieszadło zamontowane na wiertnicy oraz dysze, które podają pod ciśnieniem zaczyn cementowy. W przypadku tej technologii można wykonać zarówno pojedyncze kolumny, rzędy kolumn lub Mass Mixing.

Kolumny przemieszczeniowe a wykopy

Jeszcze inna jest metoda wzmacniania podłoża, która pozwala na wzmocnienie podłoża przy użyciu betonowych kolumn przemieszczeniowych. Kolumny wykonuje się przez ściśliwe podłoże aż do warstw nośnych. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie osiadania i zwiększenie nośności. Oczywiście efektywność wzmocnienia będzie zależała od relacji sztywności pomiędzy gruntem a kolumnami.

Zagęszczenie gruntu – wibroflotacja

Kolejnym sposobem wzmocnienia podłoża pod budowę magazynu i innych budowli jest wibroflotacja. Pozwala na zagęszczenie gruntów niespoistych za pomocą wibratora wgłębnego. Zawiesza się go na dźwigu i wprowadza w podłoże dzięki wibracjom, które powstają dzięki silnemu ciśnieniu wody.

Zagęszczenie dynamiczne, wymiana dynamiczna

Innym sposobem na wzmacnianie podłoża pod budowę jest zagęszczanie dynamiczne, które możliwe jest dzięki swobodnie spadającemu na podłoże znacznemu ciężarowi. Na gruncie, który poddawany jest wielokrotnemu ubijaniu, powstaje siatka zagłębień. Następnie są one wypełniane kruszywem.

Wymiana dynamiczna jest odmianą zagęszczania dynamicznego, ale energia spadającego ciężaru wykorzystywana jest do wykonania kolumn z kruszywa o dużej średnicy. Taka metoda sprawdza się zarówno w gruntach niespoistych, jak i na nasypach.

Oczywiście to nie wszystkie sposoby wzmacniania podłoża. Powyżej znajdują się najpopularniejsze z metod. Ich wykorzystanie warto omówić z firmą, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu można mieć pewność, że dokona się dobrego wyboru i właściwie wzmocni się grunt pod budowę magazynu czy innej tego typu budowli.

2 myśli nt. „Jak wzmocnić podłoże przy budowie magazynu? Kolumny żwirowe, co jeszcze?

 1. Romek

  Witam, czy na gruncie ze średnią nośnością można zamontować kolumny żwirowe? Chcę wzmocnić ziemię pod inwestycję w najlepszy możliwy sposób. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Wiking

   To już się musisz Romku zapytać firmy, z tego, co ja kojarzę, kolumny żwirowe mają zagęścić niespoisty grunt, więc wydaje mi się, że w średniej nośności zrobią robotę, ale wszystko zależy też od innych czynników, może inne metody będą w przypadku Twojej działki lepsze, tego nie wiemy. Polecam zadawać takie pytania bezpośrednio firmie;)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *