Niezależnie od tego, jaki biznes się prowadzi, często okazuje się, że konieczne jest zapewnienie sobie przestrzeni magazynowej. Zazwyczaj sprawdza się podczas prowadzeniu sklepu, w tym e-commerce, ale i w wielu innych branżach. Skąd wziąć powierzchnię magazynową? Najprościej ją wynająć. Jak to wygląda w praktyce?
- Hale i magazyny do wynajęcia – gdzie szukać?
- Na czym polega wynajem powierzchni magazynowej?
- Zalety wynajmu hal i magazynów
Hale i magazyny do wynajęcia – gdzie szukać?
Prowadzisz biznes i zastanawiasz się, gdzie szukać hali lub magazynu na wynajem? Dzisiaj jest kilka sposobów na to, by wyszukać powierzchnię pod przechowywanie. Wiele zależy od tego, jakie są potrzeby. Do wyboru jest bowiem wiele różnego rodzaju hal i magazynów.
A gdzie ich szukać? Jeśli ma się na oku konkretną lokalizację, wówczas po prostu można przejechać się po okolicy i zobaczyć, czy są tam powierzchnie magazynowe i które z nich można wynająć.
Innym sposobem jest przeszukanie internetu. Najprościej jest sprawdzić, jakie są oferowane magazyny, hale do wynajęcia w ogłoszeniach internetowych. Na jednej stronie ma się wszystkie dostępne powierzchnie magazynowe. Wystarczy ogłoszenia odfiltrować zgodnie z interesującą miejscowością. Wyniki wyszukiwania można posortować np. zgodnie z ceną. Dzięki temu w szybki i prosty sposób można zapoznać się z ofertami.
Oczywiście można również szukać magazynów na wynajem na lokalnych stronach. Tam często znajdują się ogłoszenia. Co więcej, można również zamieścić anons o tym, że poszukuje się hali lub magazynu w danej lokalizacji.
Świetnym sposobem jest również odnalezienie dużych powierzchni magazynowych, które mają opcję na wynajem. Dzięki temu często ma się możliwość skorzystania z infrastruktury, ale też cena najmu może być satysfakcjonująca.
Na czym polega wynajem powierzchni magazynowej?
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności można wynająć halę lub magazyn dostosowany do potrzeb. Dzisiaj wynajem powierzchni magazynowej to usługa, która wciąż zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Coraz rzadziej decydują się oni na budowę własnych hal. Jest to bowiem bardzo kosztowne. Zdecydowanie lepszą opcją jest postawienie na wynajem.
A na czym on polega? To nic innego, jak odpłatne użytkowanie pomieszczeń magazynowych na zasadach najmu długookresowego. Za halę lub magazyn płaci się jak za każdą inną nieruchomość.
Oczywiście wybranie odpowiedniej powierzchni magazynowej wymaga dokładnego zdefiniowania potrzeb lokalowych. Właśnie dlatego nie każda hala czy magazyn będzie dostosowana do każdego typu działalności. Bardzo często wybór podyktowany jest rodzajem prowadzonego biznesu, jego wielkością, towarami, ale też liczbą pracowników, lokalizacją, funkcjonalnością pomieszczeń, w tym dostępnością do nowoczesnych technologii stosowanych w halach.
Zalety wynajmu hal i magazynów
Czy warto wynajmować magazyny i hale? Czy lepiej postawić własne? Oczywiście wiele zależy od rodzaju prowadzonej działalność, wielkości przedsiębiorstwa i potrzeb. Prawda jest jednak taka, że zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wynajmowanie niż budowanie powierzchni magazynowych. Wynajem magazynu jest też znacznie bardziej atrakcyjny finansowo niż zakup nieruchomości.
Tak więc będzie to szczególnie świetne rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw lub rozwijających się firm, a więc takich, których kapitał jest niewystarczający, by pokryć koszty zakupu hali magazynowej, czy wybudowania jej od nowa.
Co więcej, dzięki wynajmowi ma się możliwość doboru przestrzeni magazynowej dostosowanej do potrzeb. Dzisiaj właściciele magazynów dbają o to, by mieć wszechstronną ofertę. Są firmy, które oferują nawet wynajem powierzchni magazynowych w obiektach typu build-to-suit. Są one tworzone pod wymagania najemców, często bardzo nietypowe.
Warto także pamiętać, że powierzchnie magazynowe na wynajem to zazwyczaj inwestycje zlokalizowane w dogodnych miejscach, a więc znajdujące się blisko głównych arterii komunikacyjnych.
Ponadto wynajmując powierzchnię pod magazyn, ma się możliwość skorzystania z dodatkowych usług, takich jak regularne serwisowanie pomieszczeń i sprzętów, a nawet korzystanie z usług ekipy sprzątającej.
Co więcej, wynajmując magazyn lub halę, ma się pewność, że ktoś dba o to, by ich stan techniczny był bez zarzutów, a infrastruktura zgodna ze standardami pracy i zaleceniami BHP. Warto zwrócić uwagę również na to, że najemca nie musi się martwić zagospodarowaniem terenu wokół magazynu.
Wynajem powierzchni magazynowych i hal daje przedsiębiorcy większą elastyczność i pozwala ograniczyć ryzyko, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności. W razie niepowodzenia może wymówić umowę, a w przypadku rozszerzenia działalności – wynająć dodatkowe pomieszczenia.
Ponadto, opłaty za wynajem można zaliczyć do wydatków firmy, a więc zmniejszyć koszty uzyskania przychodu.
Bardzo rozsądne posunięcie. Biznes dzisiaj jest, a jutro go nie ma. Budując swój, w przypadku zamknięcia firmy zostaje się długami i niepotrzebną halą – bez sensu.