13-12-2023
dodano przez Karolina Fojt

Odpowiednie przechowanie i wydawanie towarów z magazynu pozwalają zapewnić skuteczny łańcuch dostaw? Czym jest FIFO? Jak składuje się produkty przy wykorzystaniu metody LIFO? Kiedy sprawdzi się FEFO? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Na czym polega metoda składowania FIFO?

Stosowanie metody FIFO, od angielskiego First In, First Out (tzn. pierwsze weszło, pierwsze wyszło) polega na wydawaniu towarów z magazynu w kolejności ich przybycia. Znajduje ona zastosowanie zwłaszcza w przypadku produktów szybko psujących się, dla których zachowanie świeżości jest priorytetem. Oznacza to, że najstarsze zapasy wykorzystuje się jako pierwsze, ograniczając w ten sposób ryzyko ich przeterminowania. FIFO jest popularne w branży spożywczej, gdzie kontrola dat ważności jest kluczowa. Proces ten zapewnia również regularną rotację towarów, co jest korzystne dla zarządzania magazynem.

Czym jest technika składowania LIFO?

Technika magazynowania LIFO, czyli Last In, First Out (ostatnie weszło, pierwsze wyszło) to metoda, w której najnowsze towary są wydawane jako pierwsze. Często stosuje się ją w branżach, gdzie daty ważności produktów nie są tak istotne, np. w magazynach materiałów budowlanych. Ta technika składowania opiera się na zasadzie, że najnowsze zapasy znajdują się najbliżej wyjścia, co ułatwia ich szybkie wydanie. LIFO może prowadzić do sytuacji, gdy starsze produkty będą zalegały w magazynie, co w przypadku towarów z ograniczonym okresem przydatności jest dosyć problematyczne. Z tego względu ta metoda składowania wymaga dokładnego monitorowania zapasów i wykorzystywania tych, które znajdują się na magazynie od pewnego czas. W ten sposób można uniknąć marnowania się produktów, które mogłyby zostać odpowiednio spożytkowane.

Na czym opiera się technika magazynowania FEFO?

Zasada magazynowania FEFO, od angielskich słów First Expired, First Out  (czyli najpierw wydaj najstarsze), koncentruje się na wydawaniu w pierwszej kolejności produktów z najbliższą datą ważności. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się w przypadku towarów, których termin przydatności do spożycia ma ogromne znaczenie. Tę technikę składowania stosuje się w branży farmaceutycznej i spożywczej. System zarządzania magazynem śledzi daty ważności produktów, zapewniając, że najpierw zostaną wydane te z najkrótszym terminem przydatności. FEFO pomaga w minimalizacji strat wynikających z przeterminowania się towarów. Odpowiednia kontrola dat przydatności jest niezwykle ważna w magazynach, gdzie składuje się różne typy produktów. FEFO powala zapewnić, że klienci otrzymują towary o najdłuższym możliwym okresie przydatności do użycia.

Poszczególne techniki składowania produktów w magazynach znajdują zastosowanie w różnych branżach. Metody FIFO i FEFO mogą być w naszej doskonałymi rozwiązaniami dla sektorów, w których daty przydatności towarów wpływają na ich jakość. Jaka technika magazynowania jest według Ciebie najskuteczniejsza? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *