Archiwa tagu: powierzchnia magazynowa na wynajem

Trendy 2013 roku w budowie i wyposażeniu magazynów

Stały rozwój rynku konsumenckiego sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw czuje potrzebę powiększania swojej powierzchni magazynowej, co relatywnie przyczynia się do rozwoju biznesu. Ze względu na fakt, że każda firma może posiadać odmienne wymagania na temat dostosowania elementów wyposażenia magazynów na wynajem deweloperzy od jakiegoś czasu postawili na innowacyjność oraz dostosowanie do wymogów logistycznych większości centrów dystrybucyjnych.

Powierzchnie magazynowe w przeważającej części budowane są ze stali, dzięki czemu koszt budowy jest dosyć mały, a sam czas realizacji takiego przedsięwzięcia jest skrócony do niezbędnego minimum. Jednym z najnowszych trendów przy budowie magazynów jest tworzenie wjazdów do doków z poziomu „0”. Zdecydowanie usprawnia to codzienną pracę logistykom i spedytorom.

Warto także nadmienić, że obecnie wszelkiego rodzaju urządzenia przeznaczone do transferowania towarów są specjalnie przystosowane według ich rodzaju. Magazyny do wynajęcia wyposażone są z reguły w wózki widłowe, służące do przewożenia towaru wewnątrz budynku, a ponadto w przenośniki i dźwignice, ułatwiające przenoszenie towarów na konkretnych segmentach półek magazynowych, które także stanowią element wyposażenia.

Meble wstawiane do magazynów na tę chwilę mają już kilkadziesiąt rodzajów w zależności od indywidualnych wymagań najmującego. Całkiem niedawno do obiegu zostały wprowadzone między innymi półki okrężne, rusztowania paletowa, a także segmenty niskie i wysokie. Obecnie kiedy to hale magazynowe mogą służyć także do lekkiej produkcji, a nie tylko do składowania, ich wyposażenie znacznie różni się najbardziej w zależności od przeznaczenia powierzchni magazynowej.

Wśród najnowszych zastosowań w halach magazynowych można wyróżnić także regulację temperatury powietrza. Jest ot niezwykle ważne przy składowaniu artykułów spożywczych, które zdecydowanie będą wymagać innych warunków przechowywania niż towary suche i pakowane. Możliwość indywidualnego dostosowania temperatury w magazynu jest najczęściej elementem przeważającym przy ostatecznej decyzji na temat wynajmu danej powierzchni magazynowej. Z tego też względu ta funkcjonalność stanowi już pewnego rodzaju standard.

Należy przyznać, że deweloperzy powierzchni magazynowych wyprzedają potrzeby najmujących w kwestii stosowania coraz to bardziej innowacyjnych zastosować w wyposażeniu oraz infrastrukturze magazynów. Dotyczy to zarówno powierzchni magazynowych do wynajęcia, jak również inwestycji realizowanych na specjalne zamówienie przedsiębiorstwa, czyli magazynów BTS. W każdym z tych dwóch przypadków wynajmujący mogą liczyć na co najmniej kilka elementów zaskoczenia, co do zastosowanych w magazynach rozwiązań technologicznych i architektonicznych. Można także bez problemu regulować wielkość powierzchnia magazynowej, którą chcemy wynająć, dzięki czemu nawet małe firmy mogą naleźć w najnowszych magazynach część budynku do składowania własnego towaru.

Nowe technologie w źródłach energii dla magazynów na wynajem

Prawdopodobnie jednym z największych wydatków przy najmie powierzchni magazynowych nie jest sam czynsz, ale elementy składające się na jej codzienne użytkowanie. Podobnie jak w przypadku nieruchomości niekomercyjnych, także tu będzie istniała potrzeba chociażby ogrzewania magazynu. Jednakże ze względu na ich wielkość, która nierzadko przekracza kilka tysięcy metrów kwadratowych koszt energii może być niesamowicie drogi. Na szczęście aktualnie deweloperzy powierzchni magazynowych posiadają już dużo bardziej ekonomiczne, a tym samym innowacyjne rozwiązania technologiczne dotyczące pozyskiwania źródeł energii.

Dotychczas chociażby do ogrzewania wielopowierzchniowych magazynów stosowano piece olejowe albo nagrzewnice gazowe. Natomiast obecnie prym wiodą takie rozwiązania jak między innymi kolektory słoneczne. To narzędzia niezwykle ekologiczne, które czerpią z promieni UV, a te z kolei przerabiane są na energię. Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych sposobów na jej oszczędzanie, a instalacja baterii słonecznych na dachach magazynów przeznaczonych na wynajem nie jest szczególnie uciążliwa, ani zbyt kosztowna. Funkcjonalność kolektorów słonecznych opiera się na niezwykle prostej zasadzie. Mianowicie kolektory nagrzewają się dzięki promieniom słonecznym, a powstała w ten sposób energia przekazywana jest do czynnika, który dzięki temu ogrzewa się całą powierzchnię magazynową.

Pozyskiwanie energii z kolektorów słonecznych może być zarówno jedynym rodzajem ocieplania lub też narzędziem wspomagającym tradycyjne metody. Bez względu jednak na to jaki maja one procent w ogrzewaniu należy przyznać, że w stosunku z energią pozyskiwaną dzięki źródłom kopalnianym energia z kolektorów jest dużo tańsza. Sama inwestycja zamontowania baterii na dachu powierzchni magazynowej zwraca się niezwykle szybko. Natomiast jest to narzędzie, które może służyć wynajmującym kilkanaście lat o ile oczywiście nie więcej. Z uwagi na fakt, że magazyny wynajmowane są z reguły na okres pięciu, dziesięciu lub nawet piętnastu lat, przedsiębiorstwa nierzadko same upominają się o zainstalowanie kolektorów słonecznych, ponieważ świadomość oszczędności wynikającej z takiej instalacji wśród polskich firm jest z roku na rok coraz większa.

W szczególności przedsiębiorstwa przygotowujące się do realizacji inwestycji budowy magazynów BTS (build-to-suite) powinny wziąć pod uwagę zastosowanie takiego rozwiązania technologicznego. Tego rodzaju powierzchnia magazynowa wynajmowana na jest na kilkanaście lat i z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Takie zastosowanie może także idealnie wpisać się w strategię społecznej odpowiedzialności Państwa biznesu, która jak wiadomo nie od dziś jest szczególnie dobrze postrzegana przez samych odbiorców produktów, jak również kontrahentów z Polski oraz z zagranicy.