Archiwa tagu: magazyny na wynajem

Rynek magazynowy w Polsce – I kwartał 2013 roku

Po koniec marca 2013 roku trwała budowa aż 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, przy czym jej 70 % było już zarezerwowane na poczet wynajmu. Warto jednak nadmienić, iż do tego momentu oddano do użytku prawie 130 m2 magazynów, co jest dużo mniejszą wartością w porównaniu do I kwartału 2012 roku. Jednakże nadal na terenie Polski w tym pierwszym okresie tego roku znajdowało się aż 10,2 % niewynajętej powierzchni magazynowej. Wobec tego przedsiębiorstwa dotąd jeszcze niezdecydowane mogą liczyć na szeroki wybór wśród aktualnych ofert. Szczególnie, że nie odnotowano wzrostu cen czynszu za wynajem magazynów.

Największą podaż powierzchni magazynowej w I kwartale 2013 roku odnotowano na terenie miasta Warszawy, Poznania, a także Polski Centralnej oraz rejonu Górnego Śląska. Na ten czas w Warszawie podaż osiągnęła poziom 2,6 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, z czego 56 tys. m2 było aktualnie w budowie. Po względem zasobności powierzchni magazynowej w Polsce zaraz za Warszawą znajduje się Górny Śląsk, który dysponuje magazynami o łącznej wielkości 1,4 mln m2. Jakkolwiek zasobność tego regionu zostanie wkrótce powiększona o kolejne 35 tys. m2. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce Centralnej, gdzie dotychczasowy 1 mln m2 powierzchni magazynowej zwiększy się o następne, niemal 20 tys. metrów kwadratowych. Z kolei w Poznaniu dostępna powierzchnia magazynowa sięgnęła pułapu 900,5 tysięcy m2, przy czym kolejne magazyny są nadal w trakcie budowy.

Nie inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. W pierwszej części bieżącego roku prym wiodły regiony miasta Warszawy, Centralnej Polski, Górnego Śląska i Poznania. W stolicy naszego kraju do końca marca 2013 roku zanotowano 38 umów na wynajem długoterminowy magazynów o całkowitej wielkości aż 150 tysięcy m2. Drugie miejsce w rankingu popytu na powierzchnię magazynową zajmuje Górny Śląsk, gdzie wynajęto w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku aż 58 tysięcy m2. Co prawda w Centralnej Polsce wolumen transakcji wyniósł zaledwie 9 %, niemniej jednak nie zanotowano żadnego spadku w stosunku do IV kwartału 2012 roku. Odwrotnie ta kwestia wygląda w Poznaniu, gdzie popyt znacząco zmalał i znaleziono zainteresowanych jedynie na 43 tysiące metrów kwadratowych powierzchni magazynowej.

Podsumowując zarówno podaż, jak i popyt maja zdecydowany wpływ na aktualne stawki czynszu za 1 metr kwadratowy powierzchni magazynowej. Powyższe dane stanowią jedynie potwierdzenie dla wyników badań rynku, że czynsze pozostały bez zmian. Jeżeli jednak zapowiadany wzrost popytu na wynajem magazynów w Polsce będzie miał miejsce, wynajmujący będą mogli liczyć na obniżkę czynszu. O ile nie zwiększy się ilość niewynajętych powierzchni magazynowych w naszym kraju. Wówczas stawki czynszowe mogą być nadal nie zmienione. Z tego też powodu można przypuszczać, że wzrośnie zainteresowanie wynajmem magazynów o niewielkiej powierzchni w różnych obszarach kraju.

Trendy 2013 roku w budowie i wyposażeniu magazynów

Stały rozwój rynku konsumenckiego sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw czuje potrzebę powiększania swojej powierzchni magazynowej, co relatywnie przyczynia się do rozwoju biznesu. Ze względu na fakt, że każda firma może posiadać odmienne wymagania na temat dostosowania elementów wyposażenia magazynów na wynajem deweloperzy od jakiegoś czasu postawili na innowacyjność oraz dostosowanie do wymogów logistycznych większości centrów dystrybucyjnych.

Powierzchnie magazynowe w przeważającej części budowane są ze stali, dzięki czemu koszt budowy jest dosyć mały, a sam czas realizacji takiego przedsięwzięcia jest skrócony do niezbędnego minimum. Jednym z najnowszych trendów przy budowie magazynów jest tworzenie wjazdów do doków z poziomu „0”. Zdecydowanie usprawnia to codzienną pracę logistykom i spedytorom.

Warto także nadmienić, że obecnie wszelkiego rodzaju urządzenia przeznaczone do transferowania towarów są specjalnie przystosowane według ich rodzaju. Magazyny do wynajęcia wyposażone są z reguły w wózki widłowe, służące do przewożenia towaru wewnątrz budynku, a ponadto w przenośniki i dźwignice, ułatwiające przenoszenie towarów na konkretnych segmentach półek magazynowych, które także stanowią element wyposażenia.

Meble wstawiane do magazynów na tę chwilę mają już kilkadziesiąt rodzajów w zależności od indywidualnych wymagań najmującego. Całkiem niedawno do obiegu zostały wprowadzone między innymi półki okrężne, rusztowania paletowa, a także segmenty niskie i wysokie. Obecnie kiedy to hale magazynowe mogą służyć także do lekkiej produkcji, a nie tylko do składowania, ich wyposażenie znacznie różni się najbardziej w zależności od przeznaczenia powierzchni magazynowej.

Wśród najnowszych zastosowań w halach magazynowych można wyróżnić także regulację temperatury powietrza. Jest ot niezwykle ważne przy składowaniu artykułów spożywczych, które zdecydowanie będą wymagać innych warunków przechowywania niż towary suche i pakowane. Możliwość indywidualnego dostosowania temperatury w magazynu jest najczęściej elementem przeważającym przy ostatecznej decyzji na temat wynajmu danej powierzchni magazynowej. Z tego też względu ta funkcjonalność stanowi już pewnego rodzaju standard.

Należy przyznać, że deweloperzy powierzchni magazynowych wyprzedają potrzeby najmujących w kwestii stosowania coraz to bardziej innowacyjnych zastosować w wyposażeniu oraz infrastrukturze magazynów. Dotyczy to zarówno powierzchni magazynowych do wynajęcia, jak również inwestycji realizowanych na specjalne zamówienie przedsiębiorstwa, czyli magazynów BTS. W każdym z tych dwóch przypadków wynajmujący mogą liczyć na co najmniej kilka elementów zaskoczenia, co do zastosowanych w magazynach rozwiązań technologicznych i architektonicznych. Można także bez problemu regulować wielkość powierzchnia magazynowej, którą chcemy wynająć, dzięki czemu nawet małe firmy mogą naleźć w najnowszych magazynach część budynku do składowania własnego towaru.

Nowe technologie w źródłach energii dla magazynów na wynajem

Prawdopodobnie jednym z największych wydatków przy najmie powierzchni magazynowych nie jest sam czynsz, ale elementy składające się na jej codzienne użytkowanie. Podobnie jak w przypadku nieruchomości niekomercyjnych, także tu będzie istniała potrzeba chociażby ogrzewania magazynu. Jednakże ze względu na ich wielkość, która nierzadko przekracza kilka tysięcy metrów kwadratowych koszt energii może być niesamowicie drogi. Na szczęście aktualnie deweloperzy powierzchni magazynowych posiadają już dużo bardziej ekonomiczne, a tym samym innowacyjne rozwiązania technologiczne dotyczące pozyskiwania źródeł energii.

Dotychczas chociażby do ogrzewania wielopowierzchniowych magazynów stosowano piece olejowe albo nagrzewnice gazowe. Natomiast obecnie prym wiodą takie rozwiązania jak między innymi kolektory słoneczne. To narzędzia niezwykle ekologiczne, które czerpią z promieni UV, a te z kolei przerabiane są na energię. Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych sposobów na jej oszczędzanie, a instalacja baterii słonecznych na dachach magazynów przeznaczonych na wynajem nie jest szczególnie uciążliwa, ani zbyt kosztowna. Funkcjonalność kolektorów słonecznych opiera się na niezwykle prostej zasadzie. Mianowicie kolektory nagrzewają się dzięki promieniom słonecznym, a powstała w ten sposób energia przekazywana jest do czynnika, który dzięki temu ogrzewa się całą powierzchnię magazynową.

Pozyskiwanie energii z kolektorów słonecznych może być zarówno jedynym rodzajem ocieplania lub też narzędziem wspomagającym tradycyjne metody. Bez względu jednak na to jaki maja one procent w ogrzewaniu należy przyznać, że w stosunku z energią pozyskiwaną dzięki źródłom kopalnianym energia z kolektorów jest dużo tańsza. Sama inwestycja zamontowania baterii na dachu powierzchni magazynowej zwraca się niezwykle szybko. Natomiast jest to narzędzie, które może służyć wynajmującym kilkanaście lat o ile oczywiście nie więcej. Z uwagi na fakt, że magazyny wynajmowane są z reguły na okres pięciu, dziesięciu lub nawet piętnastu lat, przedsiębiorstwa nierzadko same upominają się o zainstalowanie kolektorów słonecznych, ponieważ świadomość oszczędności wynikającej z takiej instalacji wśród polskich firm jest z roku na rok coraz większa.

W szczególności przedsiębiorstwa przygotowujące się do realizacji inwestycji budowy magazynów BTS (build-to-suite) powinny wziąć pod uwagę zastosowanie takiego rozwiązania technologicznego. Tego rodzaju powierzchnia magazynowa wynajmowana na jest na kilkanaście lat i z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Takie zastosowanie może także idealnie wpisać się w strategię społecznej odpowiedzialności Państwa biznesu, która jak wiadomo nie od dziś jest szczególnie dobrze postrzegana przez samych odbiorców produktów, jak również kontrahentów z Polski oraz z zagranicy.

Rozmieszczenie magazynów w 2013 roku ma wpływ na cele strategiczne

Aktualnie mamy do czynienia rynkiem o wysokiej konkurencyjności, dlatego też przedsiębiorstwa nie tylko starają się wymyślać coraz to bardziej innowacyjne produkty, ale także opierają swą przewagę konkurencyjną na działaniach marketingowych oraz logistycznych. Zaobserwowano, że od początku 2013 roku firmy przywiązują zdecydowanie coraz większą uwagę na ilość oraz położenie geograficzne swoich magazynów, przy czym powinno ono w największym stopniu usprawnić proces dystrybucji towarów do docelowego klienta.

Rozmieszczenie powierzchni magazynowej ma największe znaczenie dla przedsiębiorstw z sektora FMCG (fast-movement-consumer-googs). Albowiem w tej właśnie branży zlokalizowanie parków logistycznych może mieć zauważalny wpływ na długość czasu dostawy towaru, licząc od chwili złożenia konkretnego zamówienia do momentu jego otrzymania przez klienta. Przy czym najbardziej optymalny czas tego rodzaju dostawy, który pozwoli na utrzymanie przewagi konkurencyjnej to maksymalnie dwie godziny. Z tego też właśnie względu w 2013 roku rozpoznawalny jest trend wynajmowania mniejszych powierzchni magazynowej, ale w kliku najistotniejszych lokalizacjach. Natomiast firmy, które nie mogą sobie na takie rozproszenie pozwolić wybierają takie położenie geograficzne, które jest dla nich ważne z punktu widzenia dystrybucji towarów.

Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się także na wybór mniej korzystnej pod względem czasu dostawy lokalizacji, na poczet takiej gdzie będzie istniała możliwość znaleźć na rynku pracy najlepiej wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie logistyki, spedycji i transportu. Przy tym w tej kwestii prym wiodą województwo mazowieckie, a w szczególności region Warszawy oraz Centralna Polska i Górny Śląsk. Rozwój w tym zakresie zauważany jest także w okolicach takich miast jak Kraków, Wrocław oraz Poznań.

Niemniej istotną kwestią przy doborze umiejscowienia powierzchni magazynowej, którą przedsiębiorstwo zdecyduje się wynajmować jej okoliczna infrastruktura, dostęp do szlaków komunikacyjnych, linii kolejowych oraz portów lotniczych. W zależności od tego, czy firma będzie potrzebowała jedynie szybkiego dostępu do jej pozostałych centrów dystrybucji, czy też współpracuje z przedsiębiorstwami za granicą, wybranie parku logistycznego będzie miało zupełnie inne „za” oraz „przeciw”.

Współczesne trendy związane z tak dużą ilością czynników przy wyborze powierzchni magazynowej na wynajem ma swoje podłoże w kryzysie gospodarczym, który dosięgnął również przedsiębiorstwa z branży FMCG. Tym samym starają się one obniżać koszty działalności do niezbędnego minimum poszukują także optymalnych rozwiązań w kwestii logistyki i magazynowania towarów. Koszty samego dowozu mają tutaj równie wielkie znaczenie, gdyż z dystrybucji nie można w żaden sposób zrezygnować. Zwiększając jednak liczbę lokalizacji powierzchni magazynowej zostają pomniejszone koszty działalności operacyjnej.

 

Rynek magazynowy w Polsce niepodatny na kryzys

Deweloperzy powierzchni magazynowej na wynajem w Polsce są zgodni w stwierdzeniu, że ich branża stale się rozwija i kryzys gospodarczy na tę chwilę ich nie dotyka. Wynika to prawdopodobnie ze strategicznego położenia naszego kraju w centralnej części kontynentu europejskiego, które wpływa nie tylko na doskonałą dystrybucję towarów na terenie Polskie, ale także w obrębie Europy.

Zainteresowanie magazynami na wynajem przez zagraniczne firmy w bieżącym roku jest dużo wyższe niż minionych latach. Nie inaczej sprawa ta wygląda jeśli chodzi o popyt na powierzchnie magazynowe wśród rodzimych przedsiębiorstw. Prawdopodobnie firmy w celu zminimalizowania kosztów transport towarów decydują się po pierwsze na dywersyfikację lokalizacji swych powierzchni magazynowych, a ponadto nierzadko zgadzają się na podpisywanie umów długookresowych, jeżeli tylko na to mieć wpływa na możliwość negocjacji stawki czynszowej za wynajem.

Wzrost popytu na powierzchnie magazynowe do wynajęcia jest pozytywnym sygnałem dla tych przedsiębiorstw, które dopiero wynajem magazynu mają w planach. Taka sytuacja może spowodować spadek cen czynszu oraz możliwość negocjowania dla firmy innych równie korzystnych warunków najmu powierzchni do składowania towarów.

Największą zaletą dostępnych powierzchni magazynowych w Polsce jest ich wysoki standard. Deweloperzy mają świadomość, że mino kryzysu finansowego w różnych sektorach gospodarki przedsiębiorstwa nadal chcą utrzymywać najwyższą jakość swych produktów. Nowoczesne magazyny do wynajęcia wspomagają realizację tego celu poprzez instalowanie wysokotechnologicznych narzędzi wspomagających.

W tym roku ma powstać kolejnych kilkaset tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej, co jest niejako dowodem na to, że sytuacja rynku magazynowego w Polsce jest niezwykle stabilna. Obecnie nie tylko liczą się takie lokalizacje jak Warszawa, Górny Śląsk czy Centralna Polska, ale także zauważa się zwiększanie powierzchni magazynowej na Pomorzu oraz na terenie województwa dolnośląskiego. Niezwykle istotne znaczenie dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw mają takie lokalizacje jak Kraków, bądź ostatnimi czasy także wschodnia część kraju. Zdecydowanie sprzyja temu niezwykle szybki rozwój infrastruktury drogowej w Polsce, dzięki której jest możliwe transportowanie towarów w najróżniejsze jej krańce. Ten element miał zapewne duże znaczenie dla aktualnego stabilnego stanu rynku magazynowego w tym kraju.

Reasumując pomimo wzrostu cen gruntów budowlanych można liczyć, że wolumen dostępnych powierzchni magazynowych w Polsce będzie stale wzrastać. Natomiast utrzymujące się obecnie na tym samym poziomie stawki czynszowe stanowią swego rodzaju komunikat, że ta branża jest stabilna i odporna na ogólnie panujący na świecie kryzys gospodarczy, który dotyka także wiele firm pochodzących z naszego kraju.