Archiwa tagu: magazyny do wynajęcia

Rynek magazynowy w Polsce – I kwartał 2013 roku

Po koniec marca 2013 roku trwała budowa aż 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, przy czym jej 70 % było już zarezerwowane na poczet wynajmu. Warto jednak nadmienić, iż do tego momentu oddano do użytku prawie 130 m2 magazynów, co jest dużo mniejszą wartością w porównaniu do I kwartału 2012 roku. Jednakże nadal na terenie Polski w tym pierwszym okresie tego roku znajdowało się aż 10,2 % niewynajętej powierzchni magazynowej. Wobec tego przedsiębiorstwa dotąd jeszcze niezdecydowane mogą liczyć na szeroki wybór wśród aktualnych ofert. Szczególnie, że nie odnotowano wzrostu cen czynszu za wynajem magazynów.

Największą podaż powierzchni magazynowej w I kwartale 2013 roku odnotowano na terenie miasta Warszawy, Poznania, a także Polski Centralnej oraz rejonu Górnego Śląska. Na ten czas w Warszawie podaż osiągnęła poziom 2,6 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, z czego 56 tys. m2 było aktualnie w budowie. Po względem zasobności powierzchni magazynowej w Polsce zaraz za Warszawą znajduje się Górny Śląsk, który dysponuje magazynami o łącznej wielkości 1,4 mln m2. Jakkolwiek zasobność tego regionu zostanie wkrótce powiększona o kolejne 35 tys. m2. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce Centralnej, gdzie dotychczasowy 1 mln m2 powierzchni magazynowej zwiększy się o następne, niemal 20 tys. metrów kwadratowych. Z kolei w Poznaniu dostępna powierzchnia magazynowa sięgnęła pułapu 900,5 tysięcy m2, przy czym kolejne magazyny są nadal w trakcie budowy.

Nie inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. W pierwszej części bieżącego roku prym wiodły regiony miasta Warszawy, Centralnej Polski, Górnego Śląska i Poznania. W stolicy naszego kraju do końca marca 2013 roku zanotowano 38 umów na wynajem długoterminowy magazynów o całkowitej wielkości aż 150 tysięcy m2. Drugie miejsce w rankingu popytu na powierzchnię magazynową zajmuje Górny Śląsk, gdzie wynajęto w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku aż 58 tysięcy m2. Co prawda w Centralnej Polsce wolumen transakcji wyniósł zaledwie 9 %, niemniej jednak nie zanotowano żadnego spadku w stosunku do IV kwartału 2012 roku. Odwrotnie ta kwestia wygląda w Poznaniu, gdzie popyt znacząco zmalał i znaleziono zainteresowanych jedynie na 43 tysiące metrów kwadratowych powierzchni magazynowej.

Podsumowując zarówno podaż, jak i popyt maja zdecydowany wpływ na aktualne stawki czynszu za 1 metr kwadratowy powierzchni magazynowej. Powyższe dane stanowią jedynie potwierdzenie dla wyników badań rynku, że czynsze pozostały bez zmian. Jeżeli jednak zapowiadany wzrost popytu na wynajem magazynów w Polsce będzie miał miejsce, wynajmujący będą mogli liczyć na obniżkę czynszu. O ile nie zwiększy się ilość niewynajętych powierzchni magazynowych w naszym kraju. Wówczas stawki czynszowe mogą być nadal nie zmienione. Z tego też powodu można przypuszczać, że wzrośnie zainteresowanie wynajmem magazynów o niewielkiej powierzchni w różnych obszarach kraju.

Trendy 2013 roku w budowie i wyposażeniu magazynów

Stały rozwój rynku konsumenckiego sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw czuje potrzebę powiększania swojej powierzchni magazynowej, co relatywnie przyczynia się do rozwoju biznesu. Ze względu na fakt, że każda firma może posiadać odmienne wymagania na temat dostosowania elementów wyposażenia magazynów na wynajem deweloperzy od jakiegoś czasu postawili na innowacyjność oraz dostosowanie do wymogów logistycznych większości centrów dystrybucyjnych.

Powierzchnie magazynowe w przeważającej części budowane są ze stali, dzięki czemu koszt budowy jest dosyć mały, a sam czas realizacji takiego przedsięwzięcia jest skrócony do niezbędnego minimum. Jednym z najnowszych trendów przy budowie magazynów jest tworzenie wjazdów do doków z poziomu „0”. Zdecydowanie usprawnia to codzienną pracę logistykom i spedytorom.

Warto także nadmienić, że obecnie wszelkiego rodzaju urządzenia przeznaczone do transferowania towarów są specjalnie przystosowane według ich rodzaju. Magazyny do wynajęcia wyposażone są z reguły w wózki widłowe, służące do przewożenia towaru wewnątrz budynku, a ponadto w przenośniki i dźwignice, ułatwiające przenoszenie towarów na konkretnych segmentach półek magazynowych, które także stanowią element wyposażenia.

Meble wstawiane do magazynów na tę chwilę mają już kilkadziesiąt rodzajów w zależności od indywidualnych wymagań najmującego. Całkiem niedawno do obiegu zostały wprowadzone między innymi półki okrężne, rusztowania paletowa, a także segmenty niskie i wysokie. Obecnie kiedy to hale magazynowe mogą służyć także do lekkiej produkcji, a nie tylko do składowania, ich wyposażenie znacznie różni się najbardziej w zależności od przeznaczenia powierzchni magazynowej.

Wśród najnowszych zastosowań w halach magazynowych można wyróżnić także regulację temperatury powietrza. Jest ot niezwykle ważne przy składowaniu artykułów spożywczych, które zdecydowanie będą wymagać innych warunków przechowywania niż towary suche i pakowane. Możliwość indywidualnego dostosowania temperatury w magazynu jest najczęściej elementem przeważającym przy ostatecznej decyzji na temat wynajmu danej powierzchni magazynowej. Z tego też względu ta funkcjonalność stanowi już pewnego rodzaju standard.

Należy przyznać, że deweloperzy powierzchni magazynowych wyprzedają potrzeby najmujących w kwestii stosowania coraz to bardziej innowacyjnych zastosować w wyposażeniu oraz infrastrukturze magazynów. Dotyczy to zarówno powierzchni magazynowych do wynajęcia, jak również inwestycji realizowanych na specjalne zamówienie przedsiębiorstwa, czyli magazynów BTS. W każdym z tych dwóch przypadków wynajmujący mogą liczyć na co najmniej kilka elementów zaskoczenia, co do zastosowanych w magazynach rozwiązań technologicznych i architektonicznych. Można także bez problemu regulować wielkość powierzchnia magazynowej, którą chcemy wynająć, dzięki czemu nawet małe firmy mogą naleźć w najnowszych magazynach część budynku do składowania własnego towaru.